🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

1 / 3
XX T-Type Spider Power Meter
- The XX Eagle AXS Transmission Power Meter Crankset combines the XX crank arm with an integrated power meter. All-new spider design uses a proprietary chainring mount system which reduces weight without compromising reliability. Dual sided power measurement calculates total watts. It is also compatible with the Flight Attendant system, allowing for total connectivity between all AXS enabled components.
- Compatible with Flight Attendant.
- +/- 1.5% accuracy.
- User replaceable CR2032 battery 200-hour battery life.
- Bluetooth low energy technology and ANT+ wireless data transfer.
- AxCad -- no cadence magnet required.
- Waterproof (IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes).
- SRAM Model ID: FC-XX-P-D1
Attributes
| BCD | Thread Mount |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 55mm |
| Teeth | 32 |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crank Arm Length | 165mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Carbon |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Boost |
Select Title
Select Color
From $352.59
Original: $1,007.41
-65%XX T-Type Spider Power Meter—
$1,007.41
$352.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The XX Eagle AXS Transmission Power Meter Crankset combines the XX crank arm with an integrated power meter. All-new spider design uses a proprietary chainring mount system which reduces weight without compromising reliability. Dual sided power measurement calculates total watts. It is also compatible with the Flight Attendant system, allowing for total connectivity between all AXS enabled components.
- Compatible with Flight Attendant.
- +/- 1.5% accuracy.
- User replaceable CR2032 battery 200-hour battery life.
- Bluetooth low energy technology and ANT+ wireless data transfer.
- AxCad -- no cadence magnet required.
- Waterproof (IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes).
- SRAM Model ID: FC-XX-P-D1
Attributes
| BCD | Thread Mount |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 55mm |
| Teeth | 32 |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crank Arm Length | 165mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Carbon |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Boost |















