🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

1 / 18
Red DUB 2x E1
- Optimized layup drops further grams from the hollow carbon arms
- X-Range gearing minimizes cadence change during a front shift
- One-piece 2x chainring results in a lighter weight, stiffer, more durable crankset
- 29 g lighter than the previous generation
- Crisp and accurate front shifts
- Ultra-light hollow carbon fiber crankarms
- DUB bottom bracket adds durability and simplicity
- Can be upgraded to a power meter
- SRAM Model ID: FC-RED-E1
Attributes
| BCD | Direct Mount SRAM 8 Bolt |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 45mm |
| Teeth | 48/35 |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crank Arm Length | 175mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Carbon |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Road |
Select Title
Select Color
From $259.86
Original: $742.46
-65%Red DUB 2x E1—
$742.46
$259.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Optimized layup drops further grams from the hollow carbon arms
- X-Range gearing minimizes cadence change during a front shift
- One-piece 2x chainring results in a lighter weight, stiffer, more durable crankset
- 29 g lighter than the previous generation
- Crisp and accurate front shifts
- Ultra-light hollow carbon fiber crankarms
- DUB bottom bracket adds durability and simplicity
- Can be upgraded to a power meter
- SRAM Model ID: FC-RED-E1
Attributes
| BCD | Direct Mount SRAM 8 Bolt |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 45mm |
| Teeth | 48/35 |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crank Arm Length | 175mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Carbon |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Road |















