🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

1 / 6
Force 2x Powermeter E1
- Built upon the stability and accuracy of the RED AXS integrated power meter, now providing riders even more options for customization and serviceability at the Force level.
- Spider based powermeter measures right and left power, and allows riderto thread on and off desired chainring sizes for unmatched performance.
- Power readings are accurate within +/-1.5% and aren’t affected by climate conditions during a ride
- SRAM Model ID: FC-FRC-P-E1
Attributes
| BCD | Thread Mount |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 45mm |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Carbon |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Road |
Select Type
Select Color
From $291.70
Original: $833.44
-65%Force 2x Powermeter E1—
$833.44
$291.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Built upon the stability and accuracy of the RED AXS integrated power meter, now providing riders even more options for customization and serviceability at the Force level.
- Spider based powermeter measures right and left power, and allows riderto thread on and off desired chainring sizes for unmatched performance.
- Power readings are accurate within +/-1.5% and aren’t affected by climate conditions during a ride
- SRAM Model ID: FC-FRC-P-E1
Attributes
| BCD | Thread Mount |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 45mm |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Carbon |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Road |















