
Eagle S200 Boost B1
The Eagle S200 DUB crankset is engineered to deliver consistent performance ride after ride. Featuring a sturdy steel X-SYNC 2 chainring for complete chain control, and DUB technology for a uniform approach to fitment, better sealing and forward and backward bottom bracket compatibility. Available in progressive lengths from 175mm down to 155mm, the Eagle S200 crankset is the no frills choice of riders who value simplicity.
- Aluminum crankset with 3-bolt steel X-SYNC 2 chainring for Eagle Drivetrain Ecosystem compatibility
- 6061 DUB Spindle
- SRAM Model ID: FC-S200-B1
Attributes
| BCD | Direct Mount SRAM 3 Bolt |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 52mm |
| Teeth | 32 |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Boost |
Original: $105.55
-65%$105.55
$36.94Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Eagle S200 DUB crankset is engineered to deliver consistent performance ride after ride. Featuring a sturdy steel X-SYNC 2 chainring for complete chain control, and DUB technology for a uniform approach to fitment, better sealing and forward and backward bottom bracket compatibility. Available in progressive lengths from 175mm down to 155mm, the Eagle S200 crankset is the no frills choice of riders who value simplicity.
- Aluminum crankset with 3-bolt steel X-SYNC 2 chainring for Eagle Drivetrain Ecosystem compatibility
- 6061 DUB Spindle
- SRAM Model ID: FC-S200-B1
Attributes
| BCD | Direct Mount SRAM 3 Bolt |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 52mm |
| Teeth | 32 |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Boost |



















