
Eagle 70 DUB
The new Eagle 70 crankset is a sleek, sturdy answer to a growing demand for robust and aesthetically pleasing components. Featuring 3-bolt chainring compatibility, the Eagle 70 crankset features a stamped steel T-Type chainring with optional bashguards for optimal durability and protection on the trail.
- Aluminum crankarm with 3-bolt T-Type chainring
- Bashguards shared with 90, GX and X0
- 6061 DUB Wide spindle for 55mm chainline
- SRAM Model ID: FC-70-A1
Attributes
| BCD | Direct Mount |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 55mm |
| Teeth | 32 |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Boost |
Original: $94.63
-65%$94.63
$33.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The new Eagle 70 crankset is a sleek, sturdy answer to a growing demand for robust and aesthetically pleasing components. Featuring 3-bolt chainring compatibility, the Eagle 70 crankset features a stamped steel T-Type chainring with optional bashguards for optimal durability and protection on the trail.
- Aluminum crankarm with 3-bolt T-Type chainring
- Bashguards shared with 90, GX and X0
- 6061 DUB Wide spindle for 55mm chainline
- SRAM Model ID: FC-70-A1
Attributes
| BCD | Direct Mount |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 55mm |
| Teeth | 32 |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Boost |















