
Bosch PowerMore 250 Range Extender Kit
With the PowerMore 250 from Bosch, you can supplement the main battery of your eBike. Compact and weighing just 1.5 kilograms, the additional battery can be easily attached to the water bottle holder. It can be combined with all batteries in the smart system.
| System | The smart system |
|---|---|
| Mounting type | Frame |
| Voltage | 36 V |
| Capacity | 6.7 Ah |
| Energy contentĀ | Approx. 250 Wh |
| Weight | Approx. 1.5 kg without mount/ Approx. 1.6 kg with mount |
| Size | 200 x 88 x 75 mm |
| Compatible with DualBattery* | No |
| 4A Charger | 50% charge: Approx. 1.1Ā hours 100% charge: Approx. 2.9Ā hours |
| 2A Charger | 50% charge: Approx. 1.6 hours 100% charge: Approx. 3.7 hours |
Original: $701.69
-65%$701.69
$245.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With the PowerMore 250 from Bosch, you can supplement the main battery of your eBike. Compact and weighing just 1.5 kilograms, the additional battery can be easily attached to the water bottle holder. It can be combined with all batteries in the smart system.
| System | The smart system |
|---|---|
| Mounting type | Frame |
| Voltage | 36 V |
| Capacity | 6.7 Ah |
| Energy contentĀ | Approx. 250 Wh |
| Weight | Approx. 1.5 kg without mount/ Approx. 1.6 kg with mount |
| Size | 200 x 88 x 75 mm |
| Compatible with DualBattery* | No |
| 4A Charger | 50% charge: Approx. 1.1Ā hours 100% charge: Approx. 2.9Ā hours |
| 2A Charger | 50% charge: Approx. 1.6 hours 100% charge: Approx. 3.7 hours |



















