🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

1 / 14
BHS-08 RoadForce
- With +/- 6° angle for an active, sportive or competitive cycling position
- For direct mount on the steerer tube, 28.6 mm (1 1/8'')
- Matte sandblasted finish and galvanized black bolts
- Certified to use on all types of bikes including MTB and E-bikes
- Compatible with BHS-91 Stemfix and BHS-92 GoFix bracket
Attributes
| Handlebar Diameter | 31.8mm |
| Primary Color | Black |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Stem Angle | ±6° |
| Face Plate Bolts | 4 |
| Stem Material | Aluminum |
| Stack Height | 40mm |
| Stem Weight | 162g |
Select Type
From $15.28
Original: $43.67
-65%BHS-08 RoadForce—
$43.67
$15.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- With +/- 6° angle for an active, sportive or competitive cycling position
- For direct mount on the steerer tube, 28.6 mm (1 1/8'')
- Matte sandblasted finish and galvanized black bolts
- Certified to use on all types of bikes including MTB and E-bikes
- Compatible with BHS-91 Stemfix and BHS-92 GoFix bracket
Attributes
| Handlebar Diameter | 31.8mm |
| Primary Color | Black |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Stem Angle | ±6° |
| Face Plate Bolts | 4 |
| Stem Material | Aluminum |
| Stack Height | 40mm |
| Stem Weight | 162g |






















