
Apex 1
The Apex 1 crankset completes the Apex 1 group, SRAM's most affordable road 1x™ drivetrain yet. Using patented X-Sync™ technology, the Apex 1 crankset runs silent and secure. Riders looking for a wide gear range and shifting simplicity at a great value will find it in Apex 1.
- Patented X-Sync chainring technology provides unparalleled chain retention as part of a complete SRAM 1x system
- Integrated 4-arm, asymmetric spider maximizes stiffness to weight
- Greater frame and tire clearance than other road cranks, 2mm per side
- SRAM 1x road 10-speed and 11-speed compatible
- SRAM Model ID: FC-APX-1-A1
Attributes
| BCD | 110 |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 45.5mm |
| Teeth | 42 |
| Crank Spindle Diameter | 24/22mm |
| Interface | GXP |
| Crankset Weight | 807g |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 10/11 |
| Drivetrain Spacing | Road |
Original: $123.01
-65%$123.01
$43.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Apex 1 crankset completes the Apex 1 group, SRAM's most affordable road 1x™ drivetrain yet. Using patented X-Sync™ technology, the Apex 1 crankset runs silent and secure. Riders looking for a wide gear range and shifting simplicity at a great value will find it in Apex 1.
- Patented X-Sync chainring technology provides unparalleled chain retention as part of a complete SRAM 1x system
- Integrated 4-arm, asymmetric spider maximizes stiffness to weight
- Greater frame and tire clearance than other road cranks, 2mm per side
- SRAM 1x road 10-speed and 11-speed compatible
- SRAM Model ID: FC-APX-1-A1
Attributes
| BCD | 110 |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 45.5mm |
| Teeth | 42 |
| Crank Spindle Diameter | 24/22mm |
| Interface | GXP |
| Crankset Weight | 807g |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 10/11 |
| Drivetrain Spacing | Road |















