
303 XPLR SW
The Zipp 303 XPLR SW is big enough for your biggest gravel goals. Just how big? This wheelset is the fastest on gravel, thanks to its mega-wide rim that integrates seamlessly with approved gravel racing tires.* Most gravel wheels are modified versions of existing road wheels, focusing on stiffness and lightweight. Zipp takes a different approach. In gravel, resistance and vibrations from bumpy surfaces create a barrier that slows riders down. To combat this, Zipp applied Total System Efficiency specifically to the challenges of gravel. The wide profile increases air volume, allowing for lower tire pressures without squirm. That means you mitigate surface vibrations while maintaining grip when cornering or traction while climbing. The rim profile also creates a seamless transition with gravel tires for unsurpassed aero efficiency on gravel. And while the 303 XPLR SW is built big, it’s still lightweight to keep you fast and fresh for those long, fulfilling days in the saddle. The Zipp 303 XPLR SW is compatible only with approved tires.
- Fastest race wheel on gravel, features tubeless and hookless rim profile
- Ultra-wide internal profile for decreased rolling resistance, ability to run pressures under 30psi (max 50psi)
- Wide and deep profile integrates seamlessly with gravel tires to increase aerodynamic efficiency
- ZR1 DB hub with 66 points of engagement
- Center locking rotor interface. Lockring is included with the wheels
- Lifetime Warranty
- COMPATIBLE ONLY WITH APPROVED TIRES. See Zipp.com for list.
- SRAM Model ID: WH-303-XPSW-A1
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Hub Model | ZR1 Disc |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 54mm |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim External Width | 40mm |
| Rim Internal Width | 32mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | 303 XPLR SW A1 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Sapim CX-Ray |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
Original: $1,091.84
-65%$1,091.84
$382.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Zipp 303 XPLR SW is big enough for your biggest gravel goals. Just how big? This wheelset is the fastest on gravel, thanks to its mega-wide rim that integrates seamlessly with approved gravel racing tires.* Most gravel wheels are modified versions of existing road wheels, focusing on stiffness and lightweight. Zipp takes a different approach. In gravel, resistance and vibrations from bumpy surfaces create a barrier that slows riders down. To combat this, Zipp applied Total System Efficiency specifically to the challenges of gravel. The wide profile increases air volume, allowing for lower tire pressures without squirm. That means you mitigate surface vibrations while maintaining grip when cornering or traction while climbing. The rim profile also creates a seamless transition with gravel tires for unsurpassed aero efficiency on gravel. And while the 303 XPLR SW is built big, it’s still lightweight to keep you fast and fresh for those long, fulfilling days in the saddle. The Zipp 303 XPLR SW is compatible only with approved tires.
- Fastest race wheel on gravel, features tubeless and hookless rim profile
- Ultra-wide internal profile for decreased rolling resistance, ability to run pressures under 30psi (max 50psi)
- Wide and deep profile integrates seamlessly with gravel tires to increase aerodynamic efficiency
- ZR1 DB hub with 66 points of engagement
- Center locking rotor interface. Lockring is included with the wheels
- Lifetime Warranty
- COMPATIBLE ONLY WITH APPROVED TIRES. See Zipp.com for list.
- SRAM Model ID: WH-303-XPSW-A1
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Hub Model | ZR1 Disc |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 54mm |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim External Width | 40mm |
| Rim Internal Width | 32mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | 303 XPLR SW A1 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Sapim CX-Ray |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |















