š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

105 FD-R7000
- Lighter shifting operation
- Better compatibility with a wide range of frame designs
- Easier front derailleur set up
- Integrated cable tension adjustment, does not require in-line adjusters
- Compatible with all road 11 speed mechanical shifters
- Weight: 92g
Attributes
| Chainline | 43.5mm |
| Cable Pull | Down |
| FD Capacity | 16T |
| Chainstay Angle | 61-66 |
| FD Mount Type | Braze-on |
| Swing | Down |
| FD Weight | 95g |
| Max Chainring | 53T |
| Primary Color | Black |
| Speed | 2x11 |
$15.28
Original: $43.67
-65%105 FD-R7000ā
$43.67
$15.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Lighter shifting operation
- Better compatibility with a wide range of frame designs
- Easier front derailleur set up
- Integrated cable tension adjustment, does not require in-line adjusters
- Compatible with all road 11 speed mechanical shifters
- Weight: 92g
Attributes
| Chainline | 43.5mm |
| Cable Pull | Down |
| FD Capacity | 16T |
| Chainstay Angle | 61-66 |
| FD Mount Type | Braze-on |
| Swing | Down |
| FD Weight | 95g |
| Max Chainring | 53T |
| Primary Color | Black |
| Speed | 2x11 |















